Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Programos „Leader” bei žemdirbių mokymo metodikos centro (PLŽMMC) Šviečiamosios gyvulininkystės programa

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir Programos „Leader” bei žemdirbių mokymo metodikos centras (PLŽMMC) įgyvendino Šviečiamosios gyvulininkystės programą, kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo domėjimąsi gyvulininkyste. Įgyvendinant programą vaikai buvo supažindinti su daugeliu Lietuvoje paplitusių tradicinių gyvulininkystės šakų: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, ožkininkyste, kailine žvėrininkyste, triušininkyste ir bitininkyste, jų produktais. Taip pat su saugomomis senosiomis Lietuvos ūkinių gyvūnų veislėmis.

Mūsų darželis dalyvavo I modulio programoje, kurios metu pasinaudodami programos medžiaga ir asmeniniais ištekliais savarankiškai organizavome vaikų švietimo užsiėmimus, taip pat gyvą pažintį su gyvulininkyste – buvo suorganizuotos išvykos į ūkininkų ūkius, atvykstamosios gyvulėlių parodėlės į ugdymo įstaigą.

Šviečiamoji veikla vyko nuo 2015 m. spalio 19 d. iki 2016 m. pabaigos.

{gallery}Svieciamoji gyvulininkysteAtvyke gyvunai,resize_images=1,width_image=1000{/gallery}

 

***

Šviečiamosios gyvulininkystės projekto renginys “Kas tvartelyje gyvena?”

            Šių metų gruodžio 21 dieną Vilniaus lopšelio – darželio „Gintarėlis“  „Boružėlių“ ir „Ežiukų“ grupių vaikai pagal Šviečiamosios gyvulininkystės projektą dalyvavo jungtiniame renginyje „Kas tvartelyje gyvena?“. Mažieji, susipažinę su projekto atsiųsta video medžiaga, turėjo įveikti įvairias užduotėles: atskirti gyvūnus, esančius fermoje nuo kitų, gyvenančių laukinėje gamtoje, atpažinti naminių gyvūnų skleidžiamus garsus, prisiminti, kokią naudą teikia žmonėms naminiai gyvūnai, dalyvauti linksmosiose estafetėse: joti žirgais per kliūtis, sunešti vištelių kiaušinius į pintinėles ir panašiai. Renginio pabaigoje visi sustojome į ratelį, kad išmoktume lietuvių liaudies žaidimą „Katinas ir pelė“, kuris vaikus smagiai nuteikė laukti švenčių ir stebuklingo Kūčių nakties momento, kai visi gyvulėliai ima kalbėti.  Tikime, kad mažieji dar geriau susipažino su gyvūnais, kurie gyvena ūkiuose ir tuo pačiu smagiai ir prasmingai praleido laiką kartu su savo draugais. Laukiame ir kitų susitikimų, vedini šio projekto.

 ***

Naminių gyvulėlių atvykstamoji programa

        2015 metų gruodžio 3 dieną, pagal gyvulininkystės šviečiamąją programą, į mūsų darželį, „Ežiukų“ ir „Boružėlių“ grupėms atvyko ūkinių gyvūnų paroda su šviečiamąja programa. Renginio metu vaikai turėjo galimybę gyvai susipažinti su ūkyje gyvenančiais smulkiaisiais gyvūnais bei daugiau sužinoti apie jų gyvenimo būdą, naudą žmogui.

       Vaikams ne tik buvo pasakojama apie naminius gyvūnus, bet kartu su renginio vedėjais į darželį atvyko ir mažieji ūkio gyventojai: šinšila, triušiukai, vištytės ir putpelės. Vaikų džiaugsmui, gyvūnėliais galėjome ne tik pasigrožėti, bet ir paglostyti bei pamaitinti. O užfiksuotos renginio akimirkos, tikimės, pradžiugins visus.

 ***

Šviečiamosios gyvulininkystės projekto vaikų spektakliukas-miuziklas „Jonas turi ūkį“

      Mūsų darželio „Boružėlių“ ir „Ežiukų“ grupės dalyvauja šviečiamosios gyvulininkystės projekte, pagal kurį darželio vaikai yra supažindinami su ūkyje gyvenančiais gyvūnais, jų gyvenimo būdu, nauda žmogui.

      Pagal šį projektą šių metų balandžio 18 – 22 dienomis, visą savaitę dviejų grupių vaikai – “Ežiukų” ir “Boružėlių” keliavo po visas darželio grupes su šviečiamuoju spektakliuku-miuziklu “Jonas turi ūkį”. Kiekvienoje grupėje apsilankė vaikai, kurie dainavo šią dainą bei atsinešė savo gamintus ūkio gyvulėlius ir padainavę papasakojo, kokie dar gyvūnai gyvena tvartelyje pas ūkininką Joną. Taip pat po dainelės vaikai prisiminė, kaip „kalba“ ūkininko gyvuliukai, ką mėgsta ėsti ir kartu išmoko dainelę, kuri padeda prisiminti visus ūkio gyvūnus.

      Spektakliukas aplankė 11 grupių, iš viso apie 200 vaikų. Po spektakliuko vaikai, kurie dainavo šią dainelę nuolat ją kartodavo ir tikrai gerai įsiminė, kokie gyvūnai gyvena tvartelyje. Visi kartu sutarėme, kad dabar visi labai norime aplankyti tikrą ūkininką, kuris galėtų parodyti tikrus gyvulėlius.

***

Aplankėme Stasio Kanopkos ūkį

   Pagal šviečiamosios gyvulininkystės programą dar visai neseniai į grupes keliavo Jonas, kuris kartu su vaikais dainavo dainą apie ūkyje gyvenančius gyvulius ir kvietė nuvykti pas ūkininką aplankyti juos gyvai.

   Kelios grupės ėmė ir nusprendė nuvykti į ūkį. Vieną ankstyvą rytmetį, „Boružėlių“ ir „Ežiukų“ grupių vaikai susiruošė ilgai kelionei. Didelis autobusas visus vežė į Bekupės kaimą, kur vaikai it kokie mokslininkai domėjosi, kaip gyvena naminiai gyvuliai, ką ėda, ką naudingo duoda žmogui.

   Vaikai atvykę į kaimą, visų pirma, pamatė kaimynystėje gyvenančias avytes, kurios savo meilumu sužavėjo visus vaikus. Sužinojome, kodėl avytės yra kerpamos, ką galima daryti su avies vilna.

   Ūkininkas Stasys su savo žmona aprodė mums savo ūkį. Pirmoji pažintis buvo su laisvai besiganančiomis karvytėmis, kurios mus iš tolo pasitiko baubdamos ir suėjo pasižiūrėti, kas atvyko pas jas į svečius.

   Vaikams buvo papasakota, kaip ir kur gyvena karvytės vasarą ir žiemą, ką jos ėda, ką naudingo duoda žmogui, kaip atskirti, kuri karvė yra vyriausia iš visų. Sužinoję, kaip gyvena pieninės ir mėsinės karvės, vaikams buvo parodyta, iš kur atsiranda pienelis ir kaip karvytės melžiamos.

   Po to vaikai galėjo susipažinti su vaikų žodžiais tariant karvių „vaikais“. Veršiukai buvo labai smalsūs ir leidosi paglostomi bei pašnekinami.

   Ūkyje auginami ir triušiai, vienas drąsiausias triušis taip pat susipažino su vaikais.

   Ūkyje gyvena ir naminiai paukščiai – vištos bei gaidys, kurie „ko, ko, ko“ vis klausinėjo, ko čia vaikai atvyko. Tad vaikai turėjo galimybę pasižiūrėti, kaip atrodo vištytės ir kur jos deda kiaušinukus.

   Apžiūrėję ūkį, vaikai jau buvo išalkę ir buvo metas ragauti kaimiškų gėrybių. Visi galėjo paragauti naminio pienelio, kurį gėrėme iš projekto dovanotų puodelių, sviesto, kaimiškų sūrių bei skanavome kaimiškų kiaušinių.

   Gardžiai papietavę, prisižaidę visi susiruošėme namo, o kad ilgam prisimintų šią kelionę, dovanojome kiekvienam po projekto kuprinę, kuri ragina kiekvieną iš mūsų rūpintis, mylėti ir auginti. Grįždami namo dainavome dainą „Senas Jonas turi ūkį“, kurią išmokome dėka šio projekto.

   Dėkojame S. Kanopkai ir jo žmonai bei Bekupės bendruomenei už aktyvų bei nuoširdų bendradarbiavimą.

***

Konkurso „Gyvulininkystė ir MES” penktos vietos nugalėtojai

   Norime pasidžiaugti, kad lopšelis-darželis „Gintarėlis“ tapo Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyvių kūrybinio darbų konkurso „Gyvulininkystė ir MES“ penktos vietos nugalėtoju!

     Mūsų  darželis nuo 2015 iki 2016 metų rugsėjo mėnesio dalyvavo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Programos „Leader” bei žemdirbių mokymo metodikos centro (PLŽMMC) Šviečiamosios gyvulininkystės programoje, kurios metu vaikai domėjosi gyvulininkyste. Mažieji turėjo progą daugiau sužinoti apie ūkyje gyvenančius gyvulius, jų gyvenimo būdą bei naudą žmogui bei gyvai susipažinti su kai kuriais gyvūnais aplankius juos ūkininko S. Kanopkos ūkyje. Programos pabaigoje buvo skelbiamas kūrybinis konkursas „Gyvulininkystė ir MES“, kuriame dalyvavo ir mūsų darželis.

     Rugsėjo 30 dieną vykusiame renginyje „Harmony park“ įvyko nominantų apdovanojimas ir mūsų darželis užėmė penktą garbingą vietą. Džiaugiamės, kad galėjome dalyvauti smagiame renginyje, buvome įvertinti ir apdovanoti.

 

Close Menu
Font Resize